s čím se u nás při Vašem ošetření setkáte:

KaVo DIAGNOdent PEN

laserová diagnostika zubního kazu

Pro spolehlivé a včasné rozpoznání zubního kazu pracujeme v naší praxi s  přístrojem KaVo DIAGNOdent PEN, jehož principem je naprosto přesná detekce demineralizovaných zubních tkání po průchodu a odrazu laserového paprsku . Pokud je zub už kazem napaden, tak nám číselný údaj na přístroji prozradí, jak je kaz hluboký a díky různě intenzivnímu zvukovému signálu můžete dokonce i slyšet, jak rozsáhlý a nebezpečný už je. Díky této vyšetřovací technice mohou být včas rozpoznány a pak buď zcela bez vrtání ozonem nebo esteticky (bílými výplněmi) ošetřeny i ty nejmenší defekty zubu – v současné době jde o nejpřesnější určení diagnózy vhodné i pro děti a těhotné ženy, kdy neradi používáme rentgen.

 

 

DENTÁLNÍ OPERAČNÍ MIKROSKOP

Jedním z prvních momentů, kde nacházejí mikroskopy využití je vyšetření a stanovení přesné diagnózy. Poměrně snadno můžeme pomocí operačního mikroskopu odhalit spáry u nedokonale zhotovených výplní či korunek, malé zubní kazy, které ještě nelze diagnostikovat ani pomocí rtg vyšetření, fraktury nebo včas diagnostikovat onemocnění dásní či sliznice dutiny ústní. Díky několikanásobnému zvětšení a prostorovému pohledu v kombinaci s kvalitním osvětlením oblasti zájmu dokážeme rozeznat skutečně i ty nejmenší detaily upozorňující na možný problém.

Jednou z mnoha oblastí zubního lékařství, kde v posledních letech čím dál více nacházejí operační mikroskopy své využití, je endodoncie- ošetření kořenových kanálků zubů. Dokonalé osvětlení a zvětšení ošetřované oblasti umožňuje bezchybné vyhledání všech kořenových kanálků a jejich následnou dokonalou preparaci, což zajišťuje mnohem vyšší úspěšnost ošetření. Použití operačního mikroskopu má zásadní význam také při řešení případných komplikací při endodontickém ošetření, jako např. při preparaci či hermetickém plnění kořenových kanálků s problematickým tvarem a průběhem nebo např. v okamžiku zalomení kořenového nástroje v kořenovém kanálku.

Dalšími oblastmi využití operačních mikroskopů je implantologie a parodontologie.  Použití operačního mikroskopu umožňuje i maximální preciznost během chirurgického ošetření a minimální invazivitu takového zákroku, který není možné na takové úrovni provést bez této optické pomůcky.

Díky možnosti pořízení obrazového záznamu máme možnost dokumentace celého průběhu ošetření. Takové zařízení napomáhá dokumentaci celého průběhu ošetření a uchování záznamů v elektronické dokumentaci pacienta. Tato obrazová data (snímky či videozáznamy) mohou následně sloužit také jako forenzní materiál.

V protetice nachází operační mikroskopy rovněž široké pole využití. Počínaje možností precizní preparace a kontrolou kvality broušení zubu na korunku či můstek přes detailní kontrolu kvality pořízených otisků až po zkoušku nebo připevnění hotové protetické práce. Opět díky zvětšení a kvalitnímu osvětlení máme dokonalý přehled o přesnosti zpracování protetické práce a situaci před a po nalepení korunky či můstku. Použití operačního mikroskopu při samotné preparaci zajišťuje možnost velice precizní práce s vyloučením poškození okolních tkání.

Operační mikroskopy nacházejí své uplatnění i při preparaci zubního kazu a následném zhotovení výplní. Díky detailnímu a prostorovému pohledu máme možnost provedení minimálně invazivní preparace. Současně mu pohled přes operační mikroskop umožňuje spolehlivě odstranit veškerou zubním kazem poškozenou tkáň. Velké zvětšení ošetřované oblasti a dobré světelné podmínky jsou předpokladem pro vysoce estetickou modelaci zubní výplně, která je také dokonale funkční.

Dá se říci, že operační mikroskop lze v zubním lékařství využít prakticky ve všech dílčích oborech a při většině způsobů ošetření pacientů. Kromě nesporné výhody potřebné míry zvětšení ošetřované oblasti a jejího kvalitního osvětlení jsou zde ještě další přednosti. Jednou z nich je implementace nebo možnost připojení záznamového zařízení v podobě videokamery, případně možnost připojení digitálního SLR fotoaparátu.

 

INTRAORÁLNÍ SKENER

V oblasti stomatologie dochází neustále k vývoji technologií, které zlepšují diagnostiku a léčbu pacientů. Jedním z nejnovějších a nejvíce revolučních pokroků je intraorální skener Aoralscan. Tato inovativní zařízení přinášejí zcela nový přístup k zacházení se stomatologickými problémy a otevírají dveře k efektivnější a pohodlnější péči o pacienty.

Co je intraorální skener Aoralscan?

Aoralscan je zařízení, které slouží k digitálnímu zobrazení ústní dutiny pacienta. Tento skener je navržen tak, aby nahradil tradiční metody odlévání zubů a pořizování otisků úst pacientů. Namísto toho, že by pacienti museli mít v ústech nepohodlný otiskovací materiál po několik minut, může stomatolog jednoduše použít intraorální skener Aoralscan k rychlému a přesnému zachycení tvarů a struktur v ústní dutině.

Výhody intraorálního skeneru Aoralscan

1. Pohodlí pro pacienty: Jelikož Aoralscan eliminuje potřebu používání nepříjemných otiskovacích materiálů, pacienti mohou zažít mnohem komfortnější zkušenost během stomatologického vyšetření. Není třeba se obávat zvracení nebo nepříjemného pocitu.

2. Přesnost a rychlost: Aoralscan umožňuje rychlý a velmi přesný záznam tvarů zubů a dásní. To vede k vyšší kvalitě diagnostiky a léčby, protože lékaři mají k dispozici detailní digitální modely.

3. Snadná komunikace: Digitální modely získané pomocí intraorálního skeneru lze snadno sdílet a komunikovat s jinými odborníky, což je zvláště užitečné při spolupráci na komplexních léčebných plánech.

4. Redukce ekologické zátěže: Tradiční otiskovací materiály jsou často zatěžující pro životní prostředí. Používáním digitálních skenerů se minimalizuje spotřeba těchto materiálů a tím i ekologický dopad stomatologické praxe.

5. Lepší spolupráce mezi lékařem a pacientem: Díky vizualizacím a interaktivním modelům mohou pacienti lépe porozumět svým stomatologickým problémům a navrženým léčebným plánům. To zvyšuje zapojení pacienta a spolupráci s lékařem.

Jak Aoralscan funguje?

Intraorální skener Aoralscan pracuje na principu snímání povrchu zubů a dásní pomocí bezpečného a neinvazivního laserového záření. Tyto snímky jsou okamžitě zpracovány do digitální podoby, kterou lze následně použít pro různé účely, včetně diagnostiky, plánování léčby a výroby dentálních náhrad.

Intraorální skener Aoralscan představuje zásadní posun v oblasti stomatologie. Jeho schopnost rychle, přesně a pohodlně zobrazit ústní dutinu pacienta znamená výhodu pro oba lékaře a pacienty. S redukcí nepohodlí pro pacienty, větší přesností diagnostiky a léčby a snadnější komunikací mezi zdravotnickými profesionály očekáváme, že intraorální skenery se stanou běžným nástrojem v moderní stomatologické praxi.

 

 

 

RADIOVIZIOGRAFIE-RVG

Naše pracoviště využívá digitální zobrazovací techniku. U zubního křesla disponujeme malým RTG přístrojem na zhotovení intraorálních snímků a dále máme v ordinaci i velký diagnostický OPG RTG přístroj s širokým spektrem projekcí.

INTRAORÁLNÍ ZUBNÍ RENTGEN

Zubní rentgen (RTG) je naprosto nezbytná pomůcka jak v naší ordinaci, tak v celé moderní stomatologii, a to nejen při stanovení správné diagnózy, ale i během mnoha složitých a náročných ošetřeních, jako je například ošetření kořenových kanálků zubů.  Radiovizografie (RVG) poskytuje okamžité informace o stavu vyšetřovaného objektu, které si i Vy můžete ihned prohlédnout na monitoru z pohodlí našeho zubního křesla. Další nezanedbatelnou předností radioviziografie je více jak desetinásobné snížení vyzářených RTG paprsků oproti klasické technice snímkování .

PANORAMATICKÝ ZUBNÍ RENTGEN- OPG

Ortopantomografie je radiodiagnostická metoda využívající rovněž RTG paprsků. Jejím výsledkem je ortopantomogram (OPG) – snímek zachycující obě čelisti, chrup, čelistní klouby, čelistní dutiny a dutinu nosní.

Panoramatický snímek- OPG nabízí v jednom snímku zobrazení celého rozsahu chrupu a sousedících struktur. Přístroj vytváří snímky rychle a bez nutnosti vyvolávání. Snímek je ihned ukládán do počítače a je možné jej předat na CD nosiči nebo zaslat elektronicky.

 

 

Ni-Ti nástroje, ENDOMOTOR a APEXLOKÁTOR

Specializujeme se na léčbu kořenových kanálků zubů pro svůj význam v zachování zubů. Moderní přístup k léčbě kořenových kanálků vyžaduje kromě erudice, zkušeností a trpělivosti i speciální a kvalitní vybavení- viz operační mikroskop výše.  Po přesném změření pracovní délky kanálků apexlokátorem pak na jejich preparaci používáme vysoce kvalitní nikl-titanové nástroje švýcarské firmy Maillefer, Neolix a FKG, které ve spojení se speciálními pohonnými jednotkami (endomotory) používanými jen na specializovaných pracovištích, tvoří nezbytný základ pro úspěšné ošetření. K zaplnění vyčištěných a vydesinfikovaných kanálků pomocí teplé gutaperči, která třírozměrně celý kořenový systém utěsní je nezbytný přístroj, který takovou práci umožní- u nás používáme BeeFill německé firmy VDW.  Kombinace ruční a strojové endodoncie po izolaci zubu koferdamem přináší vynikající léčebné výsledky a navíc i nezanedbatelnou úsporu času – často totiž můžeme kompletně ošetřit infikované kořenové kanálky už během jediné návštěvy včetně jejich zaplnění.

 

 

KOFFERDAM ( Rubber dam)

Kofferdam  je pojem, se kterým se v naší praxi setkáte v případech, kdy potřebujeme zajistit suché pracovní pole nebo kdy je nutné zabránit infekci nebo reinfekci kořenových kanálků při jejich endodontickém ošetření mikroorganismy, které jsou přirozenou součástí sliny nebo dásňové tekutiny. Brání i náhodnému nebo nechtěnému polknutí či vdechnutí kořenového nástroje a mechanickému nebo chemickému poškození měkkých tkání dutiny ústní. Kofferdam je velice pružná (a příjemně parfémovaná) latexová blána, která se pomocí speciálních spon upevňuje na ošetřovaný zub a napíná na rámeček – tím dojde k izolaci ošetřovaného zubu a přináší výše zmiňované výhody. A co v případě alergie na latex? Žádný strach, máme pro Vás i blánu nelatexového typu!

 

 

ELEKTROCHIRURGIE 

vysokofrekvenčním proudem

Elektrokauterizace  nabízí rychlé a bezpečné řešení stomatochirurgie na našem pracovišti. Hlavně před protetickým ošetřením je nezbytně nutné chirurgicky upravit dáseň okolo zubu- provést tzv. gingivoplastiku. Pro tyto případy ale také pro mnohé další chirurgické výkony je elektrokauter, založený na principu řezání nebo koagulace tkání průchodem vysokofrekvenčního proudu velikým přínosem Kauterizace je metoda nesmírně oblíbená ve většině oborů dnešní moderní medicíny.Od plastické chirurgie, klasické chirurgie až po moderní stomatologii je hojně využívaná a to nejen díky přesnosti řezu, eliminaci bolesti a rychlosti hojení ale i vzhledem k absenci krvácení (díky okamžitému sražení krve) po tomto výkonu.

 

 

KaVo ARCUS

obličejový oblouk

Pro mnohé nezvyklá, netradiční, ale nezbytná pomůcka v protetice používaná v naší ordinací. Obličejový oblouk KaVo ARCUS slouží k registraci polohy horní čelisti vůči čelistnímu kloubu a jejímu přenosu do zubní laboratoře. Každý z nás je jiný, a tím, že KaVo ARCUS dokáže s naprostou přesností zaznamenat Vaše mezičelistní vztahy, tj. vzájemné postavení obou čelistí, mohou být pro Vás protetické práce vytvářeny ve speciálních artikulátorech KaVo Protar, které se po přenosu hodnot z obličejového oblouku nastaví tak, že imitují pohyby čelistních kloubů a zubů jak je tomu ve Vašich ústech. Jen náhrady zhotovené v individuelních artikulátorech pak „sedí“, nepřekáží a jsou dokonale funkční.